آغاز بکار جشنواره دانش آموزان ممتاز

قزوین- ایرنا- مشاور فرهنگی کانون توانا قزوین از برگزاری جشنواره تشویق دانش آموزان به صورت مجازی خبر داد و گفت: این جشنواره هرساله با آغاز تابستان به صورت استانی برگزار می‌شد اما امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی و کشوری برگزار خواهد شد.

سید قاسم هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه کانون توانا در ۲ دهه گذشته با برگزاری جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز تلاش زیادی برای نهادینه کردن نگرش عادی به معلولان دارد و امروز نتایج آن در جامعه قابل مشاهده است.

وی افزود: بسیاری از دانش‌آموزان ممتازی که در ۲ دهه گذشته در جشنواره کانون توانا شرکت داشتند امروز در جایگاه‌هایی نظیر مدیران، پزشکان، معلمان و پرستاران در سطح استان قرار دارند که خوشبختانه نگرش مندرس گذشته را نسبت به معلولان ندارند.

این مسوول افزود: سالانه هزاران دانش‌آموز ممتاز همراه با خانواده‌هایشان از سراسر استان در جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز کانون توانا و دو شعبه آن در شهرستان‌های تاکستان و البرز شرکت می‌کنند و بیننده برنامه‌های فرهنگی این جشنواره هستند.

وی با بیان اینکه رویکرد جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز فقط توجه به کارنامه و نمرات دانش‌آموزان نیست، دستاوردهای علمی پژوهشی، ابتکار، خلاقیت و نوآوری، موفقیت تحصیلی، فعالیت گروهی و مشارکت اجتماعی، مهارت ورزی و توانمندیرا از جمله محورهای شرکت در جشنواره خواند و گفت: همه دانش‌آموزان از تمام مقاطع و استان‌های کشور در صورت داشتن هر نوع توانمندی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

هاشمی با بیان اینکه جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز امسال در ۲ مرحله برگزار خواهد شد، ادامه داد: مرحله اول شامل تشویق و تقدیر از دانش‌آموزان می‌شود که در مرداد ماه سال جاری به همت کانون توانا صورت می‌پذیرد و مرحله دوم که شامل ایده پردازی، استعدادیابی، تولید محتوای دیجیتال و مجازی و ارسال آن به سایت جشنواره است در طول سال به همت دبیرخانه این جشنواره انجام خواهد شد و اطلاع رسانی لازم در خصوص ارایه خواهد شد.

وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره مجازی در بستر فضای وب علاوه بر تسهیل در توسعه توانمندسازی و استعدادیابی دانش‌آموزان، فرصتی است که در شرایط شیوع ویروس کرونا کلاس‌های درسی، آموزش و کمک به رشد فکری نوجوانان تعطیل نشود.

مسوول برگزاری جشنواره مجازی تشویق دانش‌آموزان ممتاز، توانمندسازی، رشد دانش و آگاهی مورد نیاز دانش‌آموزان، اصلاح شیوه نگرش و جهان‌بینی دانش‌آموزان در جهت تحول شخصیتی و هویت دینی آنان را از جمله اهداف این جشنواره دانست و افزود: شرکت در جشنواره امسال رایگان و کشوری است و دانش‌آموزان می‌توانند با مبنا قرار دادن مهارت‌ها و علاقمندی‌هایشان در آن شرکت کنند و ضمن بهره‌مندی از حمایت‌های مادی و معنوی جشنواره از جوایز ارزنده آن نیز برخوردار شود.

مشاور فرهنگی کانون توانا خاطرنشان کرد: بیش از هزار جایزه برای مرحله اول جشنواره و بیش از ۱۰ هزار جایزه برای مرحله دوم آن در نظر گرفته‌ شده و پیش‌بینی می‌کنیم جشنواره بیست‌ودوم نسبت به سال‌های گذشته شرکت‌کننده چندینبرابری داشته باشد.